Yazıları

Cefakâr Türk Anneleri

10 Mayıs 2024 247
Size müjdeli bir haberim var! Artık Batı’nın içi geçmiş yaşlı amcalarının 100 yıl öncesinde keşfettikleri bayatlamaya yüz tutmuş, hem günümüz gerçeklerine hem de ülkemiz şartlarına uymayan satış tekniklerine itibar etmemize gerek kalmadı!

Emekli Şirketler

25 Nisan 2024 316
İnsanların emeklisi olur da şirketlerin olmaz mı? Olur hem de tıpkısının aynısı olur. Nasıl bazı insanlar emeklilik zamanları gelir gelmez hiçte uzatmalara gitmeden emekliye ayrılır, bir köşeye çekilip mütevazı bir hayat sürdürmeyi tercih ederlerse bazı şirketlerde pazarda mütevazı bir alan bulup burada rekabetten mümkün olduğunca kopuk bir emeklilik hayatı sürebilirler.

Hazıra Dağ Dayanmadı!

28 Mart 2024 629
Türkiye'nin en önde gelen holdingleri bile hazırı bulmanın peşindeler. Kimse yetiştirmenin mecburiyet olduğunun farkında değil, farkında olsa bile bu meşakkate kalkışamıyorlar. Sonuç olarak hazıra dağ dayanmazdı ve nitekim dayanmadı.

İyi Strateji İstisnadır!

14 Mart 2024 494
İyi tanımlanmış bir strateji her zaman basit ve nettir. Anlaşılması kolaydır. Asla onlarca sayfa içeren bir sunum dosyasından oluşmaz. Çünkü insanlar bu kadar çok bilgiden bir anlam çıkaramaz. Nitekim bir A4 sayfasına sığmış, çok az cümleyle çok şey anlatan bir strateji çok daha makbuldür.

Ölümcül Bir Hastalık: Kibir

23 Şubat 2024 660
Günümüzde iş yaşamında başarıyı yakalamak çok zorken ve birçok girişimci bunu başaramadan pes ederken, başarıyı elde etmiş ve bunu sürekli kılmış girişimcileri bulmak neredeyse imkansız bir hal alıyor. Bu durum, başarılı bir girişimci olmak için gerekli olacak kişisel meziyetler ile başarıyı yakaladıktan sonra organizasyonun sürekliliğini sağlayacak meziyetlerin birbirinden farklı olması hatta birbiri ile çelişmesinden kaynaklanıyor.
Eskiden vatan haini muamelesi görürdü, şirketten ayrılanlar. Bizi sattılar, yüz üstü bıraktılar suçlamaları yapılırdı arkalarından. Neden ayrıldığı konusunda empati yapılmazdı. Büyük bir günah işlemişlerdi. Bu tepkiyi, uzun yıllara dayanan toplumsal önyargılar pompalıyordu.
Öncelikle temel matematik bilgilerimizi biraz hatırlayalım. Bildiğiniz gibi toplama ve çıkarma işlemlerinde “sıfır” etkisiz elemandır. Daha açık bir ifadeyle bu işlemlerde sıfırın varlığı ya da yokluğu bir anlam ifade etmez. Olsa da olur, olmasa olur. Çarpma ve bölmede bu işlevsizlik görevini “bir” rakamı üstlenir.

Herkesin Projesi Kendine

22 Aralık 2023 592
Bir proje furyasıdır, gidiyor... Bilgi sistemleri kurumsal kaynak planlama yazılımını kurmaya çalışıyor. İnsan Kaynakları kariyer yönetim sistemini, Mali İşler ise bir başkasını...
Terfi bekleyip alamayan ve başka bir yere de gidemeyenler belirli bir zaman sonra küskünleri oynamaya başlıyorlar. Her konuda olumsuz düşünüp bu olumsuz ruh hallerini çevrelerine yayıyorlar.
İçinizde seyredenleriniz vardır, bu filmi. Çocuk edebiyatının klasiklerinden olan Peter Pan’ın yaratılış sürecini gözler önüne seren “Düşler Ülkesi” filmi, yetişkin bir insanın yaşadığı zorlukları ve kalp kırıklıklarını, hiç büyümeyen bir çocuğun büyülü masumiyetiyle birleştirip, hem düşsel hem gerçek bir yaşamı anlatır.